Rybáři se před zimou obvykle dělí na dvě skupiny – na ty, kteří své rybářské vybavení ukládají k zaslouženému zimnímu spánku a ty, kteří si naopak libují v rybaření „na dírkách“. Patříte-li do druhé skupiny, pak nám jistě dáte za pravdu, že takové dírkování je věc ošemetná a výsledek vcelku nejistý. Jak na to, abyste se mohli pochlubit pořádným úlovkem? Odpověď hledejte na následujících řádcích.
Nic pro nezkušené začátečníky
Dírkování je poměrně náročnou a adrenalinovou disciplínou, které holdují především zkušení rybářští matadoři. Základem je výběr správného revíru, který je k této technice optimálně uzpůsoben. V drtivé většině jde o revíry soukromé, výjimky pak tvoří revíry veřejné. Ještě než své snažení započnete, zkontrolujte sílu ledu, která je v tomto případě stěžejním a nezanedbatelným parametrem.
Kdo je připraven, není překvapen
Díru do ledu vyvrtáte motorovým vrtákem nebo speciálním vrtákem na ruční pohon. Pokud nic z výše uvedeného nevlastníte a chytáte na soukromém revíru, není problém požádat o zapůjčení odpovídajícího vybavení.
Ochranný val je základ
Aby pracně vytvořená dírka znovu nezamrzla, je dobré odebírat padající sníh a led speciálně upravenou naběračkou a udržovat dírku v lovném stavu. Ideální je, pokud kolem dírky vytvoříte ochranný val, který zabrání jejímu zamrzání. Poté se již můžete pustit do samotného chytání.
Méně někdy znamená více
Mějte na mysli, že ryby jsou během zimy v jakémsi útlumu a jejich pohyb je značně omezen. Přizpůsobte proto této skutečnosti odpovídající návnadu. Základním pravidlem pro chytání ryb ve studené vodě je bezpochyby velmi šetrné vnadění. Zpravidla platí, že čím je chladněji, tím méně by měl rybář vnadit. Ryby jsou navíc během zimy vybíravější, než v ostatních částech roku, což je způsobeno hned několika faktory. Vedle ale nešlápnete s tradičními bílými červy, hnojáčky nebo pečivem.